مطالب مرتبط

خواص دارچین برای مردان و زنان؛ این خوشبوی لعنتی!

خواص دارچین برای بدن انسان بسیار زیاد است و میتواند به درمان و پیشگیری از بسیاری بیماریها کمک کند.

عطر دارچین روی حلیم یا در خورش قیمه بادمجان، هوش از سرتان می‌برد؟ باید بگوییم فقط به خاطر بوی خوش دارچین نیست که باید آن را وارد برنامه غذایی‌تان بکنید. بلکه خواص دارچین برای سلامتی بدن، بی‌نظیرند و به این دلیل است که باید جای آن را، بالای برنامه غذایی‌تان باز کنید. دارچین سرشار از آنتی اکسیدان‌ها و ترکیبات مفید مختلف دیگر برای بدن است. برخی تحقیقات نشان می‌دهد که به کنترل قند خون، محافظت در برابر بیماری قلبی و کاهش التهاب کمک می‌کند. بیایید نگاهی عمیق‌تر به خواص دارچین برای مردان و زنان بیندازیم.

خواص دارچین برای مردان و زنان

خواص دارچین برای زنان و مردان، تفاوت چندانی با یکدیگر ندارد. در ادامه، خواص مختلف دارچین برای مردان و زنان را بررسی خواهیم کرد تا متوجه شوید، چرا جای آن در کابینت ادویه‌هایتان خالی است.

1. بهبود عفونت های قارچی

روغن دارچین به درمان برخی از انواع عفونت‌های قارچی کمک می‌کند. یکی از خواص دارچین برای زنان، درمان عفونت‌های واژنی است. تحقیقات نشان داده است که دارچین، قارچ کاندیدا آلبیکنس استلاتوئید را از بین می‌برد که نوعی مُخمر بیماری زاست. این قارچ، نه تنها در واژن زنان، بلکه در دستگاه تناسلی مردان نیز یافت می‌شود.

2. تاثیر بر سطح قند خون

اگر فرد دیابتی اطرافتان دارید یا خودتان به دیابت مبتلا هستید، احتمال زیاد به گوشتان خورده است که می‌گویند دارچین برای قند خون معجزه می‌کند. بر اساس بررسی منبع مورد اعتماد در سال 2015، مطالعات حیوانی نشان داده است که دارچین می‌تواند سطح قند خون را کاهش دهد. در این تحقیق، 60 نفر مبتلا به دیابت نوع 2، به مدت 40 روز تا 4 ماه، هر روز 6 گرم پودر دارچین مصرف می‌کردند. در نتیجه تحقیقات مشخص شد که بعد از مصرف دارچین، گلوکز سرم، تری گلیسیرید، کلسترول لیپوپروتئین با چگالی کم و کلسترول تام در این افراد کمتر شده است.

3. پیشگیری از بیماری آلزایمر

برخی از مطالعات حیوانی نشان داده‌اند که خوردن دارچین به پیشگیری از بیماری آلزایمر کمک می‌کند. به گفته محققان، عصاره موجود در پوست درخت دارچین به نام CEppt حاوی خواصی است که جلوی بروز علائم این بیماری را می‌گیرد. موش‌هایی که این عصاره را دریافت کردند، کاهش ویژگی‌های آلزایمر مانند پلاک‌های آمیلوئید و بهبود توانایی تفکر و استدلال را تجربه کردند. پس اگر دوست دارید از آلزایمر پیشگیری کنید، بهتر است سراغ نوشیدن دمنوش دارچین یا چای دارچین بروید.

بیشتر بخوانید: «میزان مصرف جو دوسر چقدر است؟»

4. محافظت در برابر HIV

در سال 2000، یک منبع معتبر مطالعه از عصاره گیاهان دارویی هند نشان داد که دارچین به محافظت بدن در برابر HIV کمک کند. توجه کنید دارچین ایدز را درمان نمی‌کند. فقط بدن را در شرایط بهتری برای مقابله با آن قرار می‌دهد. مطالعات مختلفی برای درمان ایدز با دارچین انجام شده است. با اینکه هنوز این مورد تایید نشده، اما امیدواریم که دارچین، روزی بخشی از درمان ایدز شود.

5. خواص دارچین برای دستگاه گوارش

خوردن دارچین یا نوشیدن دمنوش دارچین یا چای آن، کمک می‌کند غذا را راحت‌تر هضم کنید. همینطور به شما اجازه می‌دهد از نفخ شکم، درد شکم، اسهال، سوء هاضمه، سندرم روده تحریک‌پذیر دور بمانیدو مصرف آن در غذاهای روزمره، سموم AMA را از بدن خارج می کند، جذب مواد مغذی از غذا و هضم را بهبود می‌بخشد.

6. پیشگیری از ام اس (مولتیپل اسکلروزیس)

احتمالا این بیماری را با نام ام‌اس می‌شناسید. در یک مطالعه، محققان به موش‌ها، مخلوطی از پودر دارچین و آب دادند. بعد، آزمایش‌هایی را انجام دادند. در نتیجه این آزمایش مشخص شد که دارچین می‌تواند اثر ضد التهابی روی سیستم عصبی مرکزی، از جمله بخش‌هایی از مغز داشته باشد.

مطالعات همچنین نشان داده‌اند که دارچین ممکن است از سلول‌های T تنظیم‌کننده یا “Tregs” محافظت کند که پاسخ‌های ایمنی را تنظیم می‌کنند. افراد مبتلا به ام اس، نسبت به افراد بدون این عارضه، سطح Tregs کمتری دارند. در مطالعات موش‌ها، درمان با دارچین جلوی از دست رفتن پروتئین‌های خاص Tregs را گرفت.

7. خواص دارچین برای استخوان

مطالعات روی این ادویه با طبع گرم و معطر نشان می‌دهد که برای قوی کردن استخوان‌ها موثر است. خوردن آن، تجزیه استخوان را کم‌تر و حتی به پیشگیری از پوکی استخوان نیز کمک خواهد کرد. آن را روی سیب یا موز یخ زده بپاشید، دمنوش یا چای آن را میل کنید، مقداری را در ماست خود بریزید، اوت میل دارچین فدوکس را مصرف کنید تا همیشه استخوان و اسکلتی محکم و مقاوم داشته باشید.

بیشتر بخوانید: «جو دوسر پرک برای لاغری + طرز تهیه و زمان مصرف»

8. کاهش اثرات وعده های غذایی پرچرب

اگر رژیم دارید یا می‌خواهید به تناسب اندام برسید، از دارچین برای پخت غذاها استفاده کنید. حتی می‌توانید اوت میل دارچین درست کنید تا به وزن مدنظرتان برسید و از خواص جو دوسر و دارچین بهره ببرید. اوتمیل آماده دارچین فدوکس، برای موفقیت در این مسیر، در خدمت شماست. این اوتمیل‌ها به‎ عنوان میان‌وعده‌های فوری جو دوسر تنها در 3 دقیقه آماده خوردن می‌شوند.

در سال 2011، محققان به این نتیجه رسیدند که رژیم‌های غذایی سرشار از «ادویه‌های آنتی‌اکسیدانی» از جمله دارچین، پاسخ منفی بدن را نسبت خوردن وعده‌های غذایی پرچرب کم کنند. از طرف دیگر نوشیدن دمنوش دارچین یا استفاده از ادویه آن در غذاها، به افزایش متابولیسم بدن و چربی‌سوزی کمک زیادی می‌کند. با خوردن دارچین، کالری و چربی بیشتری می‌سوزانید. پس دارچین برای لاغری نیز مناسب است. به شرط آن که با برنامه غذایی مناسب و ورزش کردن همراه باشد.

9. خواص دارچین برای کبد

دارچین ترکیبات مفیدی، مانند سینامالدئید، اسید سینامیک و سینامات دارد. این ترکیبات می‌توانند استرس اکسیداتیو، التهاب، هیپرگلیسمی، دیس بیوز روده و دیس لیپیدمی را کاهش دهند. مواردی که نام بردیم از عوارض شایع در بیماران مبتلا به CKD هستند. این ادویه برای سم‌زدایی و پاک‌سازی کبد از سموم مضر بسیار کارآمد است.

دارچین و فشار خون

بعضی از خواص دارچین برای زنان و مردان را بررسی کردیم. در بخش‎های بعدی می‌خواهیم بعضی از خواص دارچین را به صورت دقیق‌تر بررسی کنیم. یکی از این خواص، کنترل فشار خون است. گیاهان مختلفی وجود دارند که به کنترل فشار خون کمک می‌کنند. گیاهانی مانند سیر، زنجبیل، نعنا و دارچین!

مردم قرن‌هاست که از دارچین در طب سنتی و درمان بیماری‌های مختلف از جمله بیماری‌های قلبی و فشار خون، استفاده می‌کنند. تحقیقات حیوانی نشان داده است که دارچین، به گشاد شدن عروق کمک می‌کند تا فشار خون در آن‌ها کنترل شود. بررسی 9 مطالعه شامل 641 شرکت کننده نشان داد که مصرف دارچین، فشار خون سیستولیک و دیاستولیک را به ترتیب به طور متوسط ​​6.2 میلی متر جیوه و 3.9 میلی متر جیوه کاهش می‌دهد. پس بهتر است که برای پیشگیری از فشار خون، چوب دارچین را در غذاهای خود به کار بگیرید.

قیمت و خرید جو دوسر پرک فوری و معمولی فدوکس

آیا دارچین باعث فشار خون می‌شود؟

خیر. همانطور که در بخش قبلی گفتیم، دارچین فشار خون را بالا نمی‌برد. بلکه با گشاد کردن عروق، به کنترل آن در بدن نیز کمک می‌کند. اما چیزی که باید به آن توجه کنید، اصل افراط و تفریط است. تمام مواد غذایی برای بدن مفید هستند. اما اگر در مصرف آن زیاده‌روی کنید، ممکن است نتیجه عکس داشته باشند. پس، در مصرف و خوردن دارچین نیز حد تعادل را رعایت کنید تا خواص آن، به ضرر تبدیل نشود.

دارچین در بارداری

یکی از خواص دارچین برای زنان، در دوران بارداری است. می‌دانید که در دوران بارداری برخی از غذاها ممنوع است. این غذاها شامل ماهی با جیوه بالا، تخم مرغ خام و گوشت نیم پز می‌شود. خوشبختانه دارچین در این لیست جایی ندارد. بارداری می‌توند سیستم ایمنی بدن شما را ضعیف کند و شما را در معرض خطر ابتلا به سرماخوردگی، آنفولانزا و سایر عفونت‌ها قرار دهد. پس برای قوی کردن سیستم ایمنی بدنتان، خوردن دارچین را در دوران بارداری جدی بگیرید.

دارچین حاوی آنتی‌اکسیدان‌هایی مانند پلی‌فنول‌ها است که به بدن شما کمک می‌کند تا با رادیکال‌های آزاد مبارزه کنید. رادیکال‌های آزاد مولکول‌هایی‌اند که به سلول‌های بدن شما آسیب رسانده و باعث بیماری می‌شوند. آنتی‌اکسیدان‌ها می‌توانند عملکرد سیستم ایمنی را تقویت کرده و به محافظت از بدن در برابر عفونت‌های باکتریایی و قارچی کمک می‌کنند.

خواص دارچین برای پوست

مگر می‌شود خواص دارچین برای پوست را فراموش کنیم. دارچین دارای خواص ضد قارچی، آنتیاکسیدانی و ضد باکتریایی است که آن را به راه حلی عالی برای داشتن پوستی بدون آکنه تبدیل می‌کند. اگر پوست شما همیشه خشک است، وقت آن است که دارچین را به روتین مراقبت از پوست خود اضافه کنید. دارچین جریان خون را در پوست افزایش می‌دهد و در نتیجه پوست رطوبت را حفظ می‌کند.

برای از بین بردن سلول‌های مرده پوست نیز روی دارچین حساب باز کنید. چوب دارچین، سلول‌های مرده پوست را از بین می‌برد و پوستی صاف و لطیف به شما تقدیم خواهد کرد. خواص دیگر مصرف دارچین، رفع اگزما است. اگزما یک بیماری پوستی است که با التهاب و لکه‌های رنگ روشن مشخص می‌شود. بسیاری نمی‌دانند که دارچین می‌تواند اگزما را تسکین دهد.

خرید و قیمت اوتمیل‌ آماده فدوکس با طعم دارچین و 7 طعم دیگر

سوالات متداول

دارچین چیست؟

دارچین یک ادویه هندی است که از چوب درخت دارچین تهیه می‌شود. طبع گرمی دارد و می‌توان آن را در غذاهای مختلف استفاده کرد.

سبد خرید
اسکرول به بالا